niedziela, 13 maja 2012

Pasażer w Modlinie warty 40zł?Coraz bliżej do dnia, w którym pierwszy pasażer zostanie odprawiony w MPL Warszawa-Modlin i wystartuje z modlińskiego lotniska. Na dwa miesiące przed tym wydarzeniem wiele osób zastanawia się czy faktycznie latanie z Modlina będzie tanie.
Częściową odpowiedź na to pytanie może stanowić informacja o projekcie opłat lotniskowych jakie przygotował zarząd modlińskiego portu.

Nieoficjalnie, podstawowa stawka ma wynieść 40 zł. Stawka ta nie będzie raczej stosowana wobec przewoźników, którzy już zadeklarowali loty z Modlina. Wizzair oraz Ryanair otrzymają zapewne upusty uzależnione od wielkości przewozów - im więcej pasażerów przewiozą, tym mniej zapłacą.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że WizzAir, który rozpocznie loty z Modlina w lipcu, zapłaci tylko 30 zł. Stawka o 10 zł niższa to efekt deklaracji Węgrów, że w ciągu roku przewiozą ponad milion osób. Nie wiadomo dokładnie, ile WizzAir płacił na Okęciu. Ale wiadomo, że tam stawka podstawowa wynosi 60 zł.
Piotr Okienczyc, prezes Mazowieckiego Portu Lotniczego Modlin, nie komentuje sprawy. – Projekt opłat lotniskowych przedstawimy Urzędowi Lotnictwa Cywilnego w ciągu kilku tygodni – ucina.
Konkurenci są pod wrażeniem. – Przy takiej stawce faktycznie możemy mówić o tanim lataniu – przyznaje Dariusz Kuś, prezes MPL Wrocław. W kierowanym przez niego porcie stawka podstawowa to 32 zł za pasażera. Z dużych lotnisk to jedno z najtańszych. Dla porównania w Krakowie trzeba zapłacić 45 zł, a w Gdańsku 48 zł.
Opłata lotniskowa w prosty sposób przekłada się na koszt biletu. To czy klienci linii lotniczych a więc również lotniska zostali zachęceni w sposób wystarczający okaże się już za dwa miesiące.


1 komentarz:

  1. Tanie latanie dla przewoznika, bo pasazer zaplaci tyle co poprzednio lub wiecej i jeszcze doplaci sporo za dojazd do Warszawy.

    OdpowiedzUsuń