wtorek, 30 października 2012

System ILS na lotnisku w Modlinie...W ostatnich dniach mgły zalegające nad lotniskiem w Modlinie znacznie utrudniły wykonywanie operacji lotniczych zgodnie z ich rozkładem.
Wiele lotów było opóźnionych, przekierowanych na inne lotniska lub odwołanych. Powodem takiej sytuacji była niedostateczna widoczność nad lotniskiem uniemożliwiająca podejście nieprecyzyjne do lądowania a więc również brak systemu ILS, który pomaga w lądowaniu właśnie podczas słabej widoczności.
Co to jest ILS?
ILS to radiowy system nawigacyjny wspomagający lądowanie samolotu w warunkach ograniczonej widzialności i niskiego zachmurzenia. Są 3 klasy – "kategorie" systemu ILS różniące się minimalną widzialnością, przy której możliwe jest lądowanie.
Obecnie Lotnisko Warszawa-Modlin nie posiada tego systemu. Władze lotniska zapowiadają jego instalację do końca bieżącego roku, jednak proces jego kalibracji i certyfikacji spowoduje, że pierwsze lądowania z jego pomocą odbędą się zapewne na wiosnę 2013 roku.

Zgodnie z zapowiedziami w Modlinie zostanie zainstalowany system ILS Kategorii II (CAT II).
System ten umożliwia lądowanie w przypadku kiedy RVR (Runway Visual Range - widoczność wzdłuż drogi startowej) jest większa niż 300 metrów. 
Oznacza to, że samoloty będą mogły lądować w Modlinie jeśli pilot z odległości 300 metrów będzie widział  oznakowania drogi startowej (światła przed i wzdłuż pasa startowego.

Pozostaje więc odczekać jeszcze kilka miesięcy z nadzieją, że pogoda będzie łaskawa dla lotniska w Modlinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz