niedziela, 8 lipca 2012

Dzień Otwarty Lotniska Modlin - czyli testujemy terminal

7.07.2012 Międzynarodowy Port Lotniczy Warszawa-Modlin udostępnił terminal dla swoich klientów - tym razem pasażerów "wirtualnych" lotów do Paryża, Londynu i na Rodos.
Prawie 900 osób wzięło udział w "testowaniu terminala" czyli symulacji odprawy pasażerskiej.
Celem testów było przede wszystkim wskazanie władzom lotniska "słabych punktów", które przy realnej odprawie mogą spowodować problemy.

Jak się okazało odprawa 3 samolotów wylatujących  o podobnej porze powoduje tworzenie się sporego tłumu - szczególnie do kontroli bezpieczeństwa - początkowo obsługiwanej tylko przez jedno z czterech stanowisk.
Oznacza to, że np. w czwartki ok. godz. 10:30, kiedy to planowany jest wylot ośmiu samolotów, nawet przy uruchomieniu wszystkich stanowisk kontroli bezpieczeństwa należy spodziewać się sporych kolejek. Kłopotliwa może być też mała ilość przestrzeni dla osób oczekujących na kontrolę bagażu podręcznego - powoduje to mieszanie się kolejek i tworzenie pomysłowych "ogonków" w sali odlotów.
WIĘCEJ ZDJĘĆ Z TESTOWANIA TERMINALU

Dodatkowym utrudnieniem, szczególnie w okresie letnim, jest brak klimatyzacji - była to jedna z najbardziej krytykowanych przez "testerów" wad terminala w Modlinie.
Sobotnie testy były również okazją wypróbowania różnych form dojazdu. Promowane przez władze lotniska połączenie pociągowo-autobusowe cieszyło się małym powodzeniem - brak synchronizacji odjazdów busów z przyjazdami pociągów oraz konieczność długiego oczekiwania na  kolejny bus były szeroko krytykowane przez podróżnych.
Jak mówią sami przedstawiciele WMI: "Okazało się, że niedociągnięć jest sporo. Teraz mamy czas, aby je poprawić lub wyeliminować". Do pierwszych lotów pozostał tylko tydzień - trzymamy kciuki aby się udało!

6 komentarzy:

 1. Loty były 4 :) Pominęliście Ryanair do Rzymu - widoczny na zdjęciu stanowisk check-in 15 i 16

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ma klimatyzacji? To jak trzeci swiat! Mialem leciec do Modlina, jednak zrezygnowalem, bo jest kompletny brak synchronizacji miedzy lotami i pociagami. I tak np., gdybym chcial leciec Ryanairem w srode i korzystac z polaczenia kolejowego do Warszawy, to przylatujac o 21.00 musze czekac na pierwszy pociag, ktory jest po polnocy, plus 40 minut jazdy pociagiem, jestem w centrum po 1 w nocy. W tym samym czasie (wliczajc 3 godziny lotu ) moge byc w centrum Nowego Jorku. Co do cen? Taniej jest leciec na lotnisko Chopina i to "normalnymi" liniami i przynajmniej ma sie gwarancje transportu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wcaaale nie. Gdy jesteś o 21.00 na lotnisku w Modlinie, to przed północą masz pociągi z Modlina do Warszawy o 22.00 i o 23:23 (podróż trwa 48 minut). Więc o 21.30 wsiadasz do shuttle busu, o 21.45 jesteś na dworcu w Modlinie, o 22.48 jesteś w Warszawie Centralnej...

   Usuń
 3. Czy ktoś wie kiedy wylądują pierwsze samoloty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otwarcie jest 16 lipca :) Ryanair 16 ma pierwszy lot z Modlina :)
   A 18 lipca przenosi się z wawy mój kochany WizzAir :)

   Usuń
 4. To absolutny skandal , jak zwykle a Polsce. Ludzie , ktorzy mieli dzisiaj wyladowac na Okeciu , laduja w Modlinie , skad nie ma zadnego sensownego dojazdu do Warszawy !!
  Niech zyje WIZZAIR scigajacy sie o wizerunek z Rayanair kosztem pasazerow
  Gdybym lecial tym lotem , wystapilbym natychmiast do sadu o odszkodowanie
  LATACZ

  OdpowiedzUsuń