niedziela, 2 czerwca 2013

Lotnisko Modlin - kiedy otwarcie?

Zgodnie z zapowiedziami Zarządu Lotniska Warszawa Modlin, najpóźniej 1 lipca lotnisko powinno być ponownie otwarte. 
Za niespełna miesiąc przekonamy się, czy kłopoty podwarszawskiego portu lotniczego są już tylko historią a terminal ponownie przywita pasażerów.

W połowie maja zakończono zasadniczy etap remontu drogi startowej - układanie nawierzchni jej betonowych progów. Ok. 15 czerwca powinny zacząć się odbiory techniczne, które zdecydują czy Mazowiecki Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda ponowną zgodę na korzystanie z lotniska.
Jak okazało się w ostatnich dniach, czas wysychania betonu został wykorzystany przez wykonawcę drogi startowej do przeprowadzenia dodatkowych prac gwarancyjnych na asfaltobetonowej centralnej części drogi startowej lotniska w Modlinie.
Obecnie sfrezowana powierzchnia oczekuje na nową warstwę asfaltu - szczęśliwie w tym przypadku technologia nie wymaga tak długiego czasu schnięcia a więc te dodatkowe prace naprawcze nie powinny wpłynąć na termin  ponownego uruchomienia lotniska.


Zakończenie napraw drogi startowej i pozytywne wyniki odbiorów to niestety nie jedyny warunek, aby nad Modlinem ponownie było można usłyszeć silniki dużych samolotów pasażerskich. Konieczne jest, aby ich właściciele, linie lotnicze wyraziły ochotę z korzystania z lotniska Warszawa Modlin.
Obaj przewoźnicy, którzy do grudnia 2012 latali z Modlina: Wizzair oraz Ryanair poinformowali swoich pasażerów, że do jesieni pozostają na lotnisku Chopina w Warszawie. W oficjalnych komunikatach deklarują jednak powrót na Lotnisko w Modlinie tak szybko jak tylko wznowi ono działalność.
Dodatkowo, służby prasowe modlińskiego lotniska informują o trwających zaawansowanych rozmowach z kolejnymi przewoźnikami zainteresowanymi połączeniami z Modlina.
Dodatkowym argumentem na powrót przewoźników powinno być zainstalowanie systemu  ILS, który pomoże pilotom w lądowaniu podczas mgieł często spotykanych w rejonie lotniska.
Sam system został już zainstalowany - jego kalibrację przewidziano na pierwsze dni czerwca. Po dokonaniu koniecznych pomiarów ILS CAT I uzyska pełną funkcjonalność w połowie sierpnia 2013.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz